Uniwersytet Sukcesu

Backend developer – przykład zawodu, w którym wykorzystasz język programowania Java

Coraz powszechniejsze użycie aplikacji mobilnych sprawia, że znajomość Javy pozostaje jedną z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku IT. Java to język programowania wykorzystywany przez backend developerów – osoby odpowiedzialne za działanie serwisów internetowych czy właśnie aplikacji. Można go zgłębić w ramach programu Uniwersytet Sukcesu. Dlaczego warto nauczyć się programować w Javie i jak może to pomóc w rozwinięciu kariery jako backend developer?

 

Backend developer – zawód z przyszłością

Programowanie obejmuje szeroki zakres działań, toteż podążając programistyczną ścieżką rozwoju można wybierać spośród różnych specjalizacji. Te najważniejsze to praca frontend developera, backend developera i fullstack developera. Backend developer zajmuje się zapleczem strony internetowej, czyli tym, co niewidoczne dla użytkownika. Raport Bulldogjob z 2022 r. „Badanie społeczności IT 2022” wskazuje, że pośród polskich pracowników IT programiści stanowią aż 57%, z czego 43% zajmuje się back-endem. Zarobki osób wykonujących ten zawód sięgają 8233 zł. Dla wielu osób atutem jest perspektywa pracy zdalnej, którą można wykonywać dla dowolnej firmy polskiej lub zagranicznej bądź jako freelancer.

 

Umiejętności przydatne w zawodzie backend developera

Satysfakcja, wysokie płace, codzienne doskonalenie – to atuty pracy backend developera. Co musi umieć adept tego zawodu? Istotne, by miał opanowane mechanizmy działania aplikacji i stron internetowych oraz ich testowania. Powinien też bardzo dobrze porozumiewać się w języku angielskim i znać przynajmniej jeden rodzaj baz danych. Jednak najbardziej pożądaną umiejętnością w zawodzie backend developera jest bardzo dobra znajomość przynajmniej jednego języka programowania, który pozwala kodować funkcjonalności strony. Najbardziej uniwersalnym spośród nich jest Java – używa go 39% respondentów badania Bulldogjob z 2022 r. Z kolei w sondażu Developer Survey przeprowadzonym w 2021 r. przez Stack Overflow Java znalazła się w pierwszej piątce najpopularniejszych języków kodowania. Dobrze, by programista znał co najmniej dwa języki programowania, ale wyspecjalizował się w jednym z nich. W pracy backend developera potrzebne są również umiejętności miękkie jak komunikatywność, kreatywność, zdolność analitycznego myślenia, a także dokładność i cierpliwość.

Czym wyróżnia się język programowania Java?

Java jest używana przez programistów od ponad 20 lat i jest uważana za jeden z najprostszych języków do nauki ze względu na konkretną i łatwą do zrozumienia terminologię składni wywodzącą się z C++. Każdy, kto zna podstawowe zasady programowania, może się szybko nauczyć i od razu zacząć używać Javy. Jako język obiektowy Java pozwala napisać kod raz i uruchomić go w dowolnym miejscu na dowolnej platformie (Windows, Mac OS i Linux). Dzięki temu Java pozostaje jednym z najczęściej używanych języków programowania na świecie. Tak znane firmy, jak Google, Netflix, Facebook, Amazon, Uber, Airbnb czy Spotify używają go do kształtowania back-endu swoich produktów. Ciągłe ulepszenia sprawiają, że Java pozostaje językiem aktualnym – ostatnia wersja Java SE 16 ukazała się 20 września 2022 r. Kolejną zaletą jest olbrzymia liczba bibliotek open source, pozwalających bez ograniczeń licencyjnych korzystać z gotowych partii kodu źródłowego.

Język Java – zastosowanie w programowaniu backend

Chociaż jest to język programowania ogólnego przeznaczenia, Java ma cechy czyniące ją odpowiednią do złożonych zadań programowania back-end. Programy w Javie są przenośne w różnych systemach operacyjnych i architekturach komputerowych, co pozwala uniknąć ograniczeń technicznych i ułatwia współpracę w zespołach open source. Kolejną zaletą Javy jako języka programowania backend jest operowanie na obiektach. Oprogramowanie jest tu podzielone na modułowe komponenty, które modelują konkretne rozwiązania w ramach większego kontekstu projektu. Dzięki temu praca nad stroną czy aplikacją przebiega w zgodny z logiką, uporządkowany sposób. Do pozytywnych aspektów Javy zaliczają się także jej bezpieczeństwo i wydajność, co umożliwia rozbudowywanie projektów bez utraty szybkości.

Kurs programowania w Javie w Uniwersytecie Sukcesu

Umiejętność programowania w Javie otwiera drzwi do kariery w świecie IT, co sprawia, że ceny kursów Javy są dość wysokie i nie wszyscy są w stanie sobie na nie pozwolić. Dodatkowo – choć pomału się to zmienia – zawód programisty jest wciąż kojarzony jako typowo męski, przez co kobiety rzadziej wybierają tę ścieżkę rozwoju. Tymczasem są one równoprawnymi użytkowniczkami Internetu, a więc powinny także go współtworzyć, do czego zachęca Fundacja Digital University zapraszając młode kobiety w trudnej sytuacji materialnej bądź życiowej do Uniwersytetu Sukcesu. Jest to program, który umożliwia odkrycie kobietom z zerowym lub małym doświadczeniem na rynku pracy (w wieku 18 – 25 lat) własnego potencjału i rozwój w branży IT.

 

Projekt spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem. Młodej osobie jest niezwykle ciężko podjąć tak ważne decyzje na samym początku drogi zawodowej. Dzięki temu kursowi nabrałam dodatkowej pewności siebie w chęci kierowania się ku światu IT – wypowiada się Sandra, absolwentka III edycji Uniwersytetu Sukcesu. Inna uczestniczka, Sylwia, dodaje: „to okazja dla dziewczyn, które nie do końca mają środki finansowe na takie przedsięwzięcie, żeby spróbować czegoś nowego i dostać szansę”. Jedną z możliwych ścieżek jest kurs programowania w Javie. Uniwersytet Sukcesu to jednak coś więcej niż nauka Javy za darmo – to kompleksowy i w pełni bezpłatny program stypendialny, obejmujący także doradztwo zawodowe, mentoring i płatny staż po zakończonym kursie. Jak głosi hasło przedsięwzięcia, przejdź z nami metamorfozę i wejdź na rynek IT!

 

Dziękujemy za zgłoszenie!

Twoje zgłoszenie zostało pomyślnie wysłane.

Zapraszamy na Spotkanie informacyjne dla kandydatów i kandydatek, które odbędzie się 17 października 2024 r. o godzinie 17:00 w formie online.
Link do spotkania otrzymasz na swój adres e-mail na tydzień przed wydarzeniem.

 

W razie pytań, prosimy o kontakt:
pawel.przedpelski@digitaluniversity.pl
aleksandra.olewinska@digitaluniversity.pl

Supreet Singh Manchanda

Dyrektor zarządzający Raiven Capital, globalnej firmy venture capital – hybrydowego funduszu z Kanady i Doliny Krzemowej. Mentor Global Impact Challenge na Singularity University oraz InCredibles w UE. Ekspert ds. transformacji cyfrowej.