Uniwersytet Sukcesu

Czy szkoła policealna to dobry wybór? Najbardziej opłacalne kursy zawodowe

Studia zajmują co najmniej trzy lata i nie zawsze w pełni przygotowują do wejścia na rynek pracy. W dodatku dopiero pierwsze doświadczenia zawodowe weryfikują trafność wybranego przez absolwenta kierunku. Niejednokrotnie okazuje się, że zdobyte wykształcenie nie współbrzmi z osobowością i upodobaniami dyplomanta. Bywa i tak, że pozyskana wiedza i umiejętności nie spełniają oczekiwań pracodawców, bo są już nieaktualne albo nie przystają do realiów. Alternatywą dla studiów są szkolenia i kursy zawodowe, które pozwalają o wiele szybciej zdobyć uprawnienia niezbędne do podjęcia pracy. Które z nich są najbardziej opłacalne i jak wygląda nauka w szkole policealnej? Podpowiadamy, jakie kursy zawodowe warto zrobić i dlaczego.  

Szkoła policealna – czym różni się od studiów? 

Niegdyś tytuł magistra dawał nadzieję na pewną i dobrze płatną pracę, a szkoła policealna traktowana była głównie jako alternatywa dla tych, którzy nie dostali się na wymarzoną uczelnię. Jeszcze pod koniec lat 90. dla większości maturzystów pójście na studia było oczywistym wyborem. Jednak sytuacja uległa zmianie – okazało się, że wielu absolwentów uczelni wyższych ma problem ze znalezieniem pracy w zawodzie i musi myśleć o szybkim przekwalifikowaniu się. Studia przestały być gwarantem kariery. Z drugiej strony szkoły policealne rozbudowały ofertę o szereg nowych kierunków. Obecnie ich propozycja daleko wybiega poza „żelazny repertuar” zawodów, pośród których znajdują się opiekun osób starszych, technik fryzjerstwa, farmacji, gastronomii, turystyki czy stylizacji paznokci. Mogą w nich uczyć się przyszli geodeci, poligrafowie, architekci krajobrazu, wizażyści i renowatorzy krajobrazu. W dodatku, żeby rozpocząć naukę w szkole policealnej, wystarczy mieć ukończoną szkołę średnią – matura nie jest wymagana 

Jak wygląda nauka w szkole policealnej? W przeciwieństwie do studiów, gdzie przede wszystkim przyswaja się teorię w trakcie wykładów i ćwiczeń, w szkołach policealnych kładzie się nacisk na praktykę. Standardem stają się nowocześnie wyposażone pracownie, w których pod okiem wyszkolonej kadry adepci zawodu trenują umiejętności niezbędne do jego wykonywania. Ponieważ nauka w szkole policealnej odbywa się w trybie weekendowym, można ją śmiało łączyć z pracą czy studiami – wiek nie stanowi ograniczenia. Cechuje ją regularny harmonogram i jasno określone cele edukacyjne. Trwa od roku do trzech lat i kończy się uzyskaniem dyplomu.  

Szkoła policealna, szkolenie, a może boot camp?

Po uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, jak wygląda nauka w szkole policealnej, wypada wspomnieć o innych możliwościach. Pierwszą z nich są szkolenia – kursy skupione na konkretnej dziedzinie lub umiejętności, trwające zwykle od kilku dni do kilku tygodni. Nie zapewniają one kompleksowej wiedzy, dlatego są dobre dla osób, które pragną ją uzupełnić lub poszerzyć kompetencje, jak również dla tych, którzy chcą zapoznać się ze specyfiką danej branży. Kolejną opcją jest udział w boot campie – intensywnym programie szkoleniowym, zajmującym od kilku tygodni do kilku miesięcy, podczas którego można nauczyć się kodowania lub innych przydatnych umiejętności. Boot camp to coś więcej niż kurs zawodowy; często poza wdrożeniem do zawodu organizatorzy oferują doradztwo HR, analizę CV czy portfolio oraz pośredniczą w spotkaniach z pracodawcami.

Najbardziej opłacalne kursy zawodowe – jak wybrać?

Wybór kierunku kształcenia jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego młodzi ludzie z rozwagą pytają, jakie kursy zawodowe warto zrobić? Najlepiej, by kierunek kształcenia wynikał z pasji i był zgodny z osobistymi predyspozycjami. Najbardziej opłacalne kursy zawodowe to te, które przygotowują do pracy wykonywanej z pasją i zaangażowaniem, którą się lubi i w której czas upływa niepostrzeżenie. W tym celu dobrze jest skorzystać z profesjonalnego doradztwa zawodowego. W programie Uniwersytet Sukcesu jednym z pierwszych etapów jest wykonanie portretu Lumina Spark, który umożliwia uczestniczkom szerokie spojrzenie na własne cechy i sposoby zachowania oraz daje jasne wskazówki jak mogą efektywniej pracować z innymi. Pomocne są również spotkania z doradcami HR oraz indywidualny mentoring – opieka doświadczonej osoby, która może podpowiedzieć, jaka ścieżka zawodowa jest najlepsza dla uczestniczki programu 

Jakie kursy zawodowe warto zrobić, jeżeli nie ma się sprecyzowanych zainteresowań? 

Osoby, które nie mają określonych zainteresowań, powinny przyjrzeć się oczekiwaniom pracodawców i rozeznać sytuację panującą na rynku pracy. Wśród 10 najbardziej perspektywicznych zawodów, po których można znaleźć pracę w 2023 roku, firma doradcza Hays Poland wymienia m.in. analityka i inżyniera danych, specjalistę od internetu rzeczy, FullStack Developera z JavaScript, kontrolera finansów, CX Managera i specjalistę ds. automatyzacji w przemyśle i branży produkcyjnej.* W większości z wymienionych w raporcie zawodów wymagane są umiejętności cyfrowe, jak programowanie i wiedza z zakresu doświadczenia użytkownika oraz takie kompetencje przyszłości, jak analityczne myślenie i innowacyjne podejście do wykonywanych zadań.  

Młodzi ludzie niejednokrotnie mają obrany szerszy kierunek (np. chcą pracować w zawodzie związanym z medycyną, kosmetologią, IT itd.), ale trudno im ocenić, które umiejętności są najbardziej pożądane w danej branży tudzież mogłyby się okazać kluczowe dla ich kariery. W tej sytuacji dobrze jest poszukiwać w Internecie informacji na ten temat, realizować darmowe lub niewymagające dużych nakładów kursy zawodowe online, a także angażować się w społeczności branżowe (skupione np. w grupach na Facebooku). Im wcześniej próbuje się zdobyć tę wiedzę, tym lepiej. Jeszcze przed maturą warto poszukać sobie mentora, czyli kogoś, kto wcześniej od nas przeszedł tę drogę i podpowie, doradzi, pomoże w rozeznaniu ścieżki kariery. Zyskanie szerszej perspektywy sprawi, że wybór studiów, szkoły policealnej, kursu zawodowego, szkolenia lub boot campu okaże się strzałem w dziesiątkę.  

 

*Raport przygotowano dla portalu Business Insider Polska

Dziękujemy za zgłoszenie!

Twoje zgłoszenie zostało pomyślnie wysłane.

Zapraszamy na Spotkanie informacyjne dla kandydatów i kandydatek, które odbędzie się 17 października 2024 r. o godzinie 17:00 w formie online.
Link do spotkania otrzymasz na swój adres e-mail na tydzień przed wydarzeniem.

 

W razie pytań, prosimy o kontakt:
pawel.przedpelski@digitaluniversity.pl
aleksandra.olewinska@digitaluniversity.pl

Supreet Singh Manchanda

Dyrektor zarządzający Raiven Capital, globalnej firmy venture capital – hybrydowego funduszu z Kanady i Doliny Krzemowej. Mentor Global Impact Challenge na Singularity University oraz InCredibles w UE. Ekspert ds. transformacji cyfrowej.