Uniwersytet Sukcesu

5 najlepiej płatnych zawodów niewymagających programowania w 2023 roku

Miliony ludzi na całym świecie znajdują zatrudnienie w sektorze IT, a jeszcze więcej pragnie dołączyć do tego grona. Kuszą ich wysokie zarobki, które – wg najnowszego raportu No Fluff Jobs – w Polsce w 2022 roku wynosiły 6-9,5 tysiąca złotych netto dla juniorów, 14-20 tysięcy złotych dla specjalistów i 18-25 tysięcy złotych dla seniorów. Jednym z powszechnych mitów jest ten, że na większości stanowisk w branży IT trzeba umieć kodować. Tymczasem praca nad projektem wykracza poza kod i wymaga szerokiego zakresu dyscyplin i talentów. Przedstawiamy najlepiej płatne zawody niewymagające programowania.

 

  • IT Project Manager

Każdy projekt wymaga osoby, która będzie odpowiadać za jego realizację od A do Z i jest to zadanie dla Project Managera. Planuje on projekt, a następnie pilnuje, by wszystko działo się zgodnie z harmonogramem i mieściło się w ramach budżetu. Wykonując swoje obowiązki, IT Project Manager obywa się bez programowania, choć znajomość technologii przydaje się w celu lepszego porozumienia z zespołem i z klientami. Praca ta wymaga umiejętności przywódczych, zdolności negocjacyjnych, kreatywności i dobrej organizacji. Według najnowszych danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń zarobki Project Managerów wynoszą od 5950 do 9630 zł brutto, co daje średnią w wysokości 7000 zł brutto. Doświadczeni specjaliści mogą jednak liczyć na więcej – nawet do 13550 zł brutto, a 25% spośród nich przekracza tę górną granicę i zarabia ponad 17570 zł brutto.

 

  • Scrum Master – mentor zespołu programistycznego

Osobą, która pewnie porusza się w środowisku programistycznym, a jednak wykonuje pracę bez programowania, jest Scrum Master – tzw. przywódca służebny, który czuwa nad zespołem i pomaga mu pracować w sposób efektywny, zgodny z iteracyjnym (inaczej zwinnym lub agile’owym) podejściem do realizacji projektu. Jego rola polega na dbaniu o jakość produktu i zgodność procesu z technikami Agile. Koordynuje pracę zespołu i moderuje spotkania. Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń firmy Sedlak&Sedlak zarobki Scrum Masterów wahają się między 9630 zł a 15980 zł brutto (mediana 12600 zł), a 25% spośród nich może liczyć na jeszcze wyższe uposażenie, co sytuuje ten zawód pośród najlepiej płatnych zawodów IT. Co ciekawe, 52% stanowisk obsadzonych jest przez kobiety.

 

  • UX Designer – zawód niewymagający programowania, lecz empatii

Współcześnie coraz większą wagę przykłada się do tego, by strony internetowe oraz aplikacje były przyjazne dla użytkowników – dbają o to właśnie UX Designerzy. W tej profesji IT bez programowania najważniejsze są wyobraźnia i empatia. UX Designer tak projektuje stronę, by odbiorcy było łatwo po niej nawigować i by bez trudu znalazł poszukiwane informacje czy produkt. Według portalu Jobted Polska średnie zarobki UI i UX Designerów wynoszą obecnie 6940 zł. Z kolei Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń sytuuje zarobki UX Designerów w granicach 6800 – 10000 zł brutto (mediana 8110 zł brutto), a 25% spośród nich zarabia więcej.

 

  • UI Designer

Zawód UI Designera bywa mylony z zajęciem UX Designera. W obu przypadkach istotne jest, by zadbać o intuicyjność strony czy aplikacji, ale praca UX Designera skupia się w większym stopniu na tworzeniu rozwiązań i testowaniu ich w kontakcie z potencjalnymi użytkownikami. UI Designer natomiast opracowuje szatę graficzną i wygląd interfejsu. Pracuje nad wdrożeniem menu i takim doborem barw, czcionek i zdjęć, by jak najlepiej pasowały do projektu. Zarobki UI Designerów są zbliżone do wynagrodzeń UX Designerów, a mediana dla obu tych niewymagających programowania zawodów często podawana jest wspólnie i wynosi obecnie 7080 zł miesięcznie. Profesja ta należy do najlepiej płatnych, a dobry UI Designer może otrzymać nawet 17050 zł brutto miesięcznie.

 

  • Analityk Danych (Data Analyst)

Analityk Danych pozyskuje i analizuje cenne z punktu widzenia przedsiębiorstwa informacje i na ich podstawie opracowuje strategię biznesową firmy. Raporty, prezentacje i analizy to codzienność specjalisty ds. analizy danych, jednak wymaga ona także sporej dozy kreatywności. Analityk Danych śledzi trendy i przewiduje, co może przynieść największe zyski. W tej niewymagającej programowania pracy najlepiej sprawdzą się osoby o zdolnościach analitycznych i matematycznych. Średnia płaca Data Analyst w Polsce wynosi wg portalu Indeed 6273 zł miesięcznie. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń z kolei wskazuje, że wynagrodzenia Analityka Danych wynoszą 6100 do 9340 zł miesięcznie, z czego 25% zarabia powyżej tej granicy (mediana zarobków 7380 zł brutto/miesiąc).

 

  • Jak dostać pracę w IT bez programowania?

Poszukując pracy w zawodach IT niewymagających programowania, należy przede wszystkim przyjrzeć się wymaganiom pracodawców. Jakimi umiejętnościami trzeba się wykazać? Jakie technologie warto znać, przynajmniej w minimalnym zakresie? Kwalifikacje techniczne to jedno, drugie to świadomość własnych talentów i mocnych stron. Jeśli jesteś kobietą w wieku 18-25 lat i płatne kursy specjalistyczne są poza Twoim zasięgiem finansowym, zgłoś się Uniwersytetu Sukcesu. To program stypendialny Fundacji Digital University, który pomoże Ci odkryć Twoje talenty i umożliwi rozpoczęcie pracy w branży IT. Jak mówi jedna z absolwentek, Nicole: „Udział w projekcie daje ogromne możliwości, nie tylko zawodowe, ale także rozwoju osobistego. Liczne zajęcia z psychologii pozwalają poznać lepiej siebie i inne osoby i zrozumieć, co nami kieruje, jakie mamy cechy pozytywne i negatywne i jak je wykorzystać w odpowiedni sposób w środowisku zawodowym”. Dzięki Uniwersytetowi Sukcesu wiele zdolnych, młodych kobiet odkrywa swoje talenty i znajduje zatrudnienie w firmach IT – również w zajęciach bez programowania, jak UX/UI Designer czy Scrum Master.

 

 

 

 

Supreet Singh Manchanda

Dyrektor zarządzający Raiven Capital, globalnej firmy venture capital – hybrydowego funduszu z Kanady i Doliny Krzemowej. Mentor Global Impact Challenge na Singularity University oraz InCredibles w UE. Ekspert ds. transformacji cyfrowej.