Uniwersytet Sukcesu

Znajomość języka angielskiego kluczowa do pracy w branży IT

W dynamicznie ewoluującej globalnie branży technologicznej, biegła znajomość języka angielskiego nie jest już tylko pożądana, ale stanowi niezbędny element kwalifikacyjny. Dla osób, które wkraczają na rynek pracy branży IT, umiejętność efektywnej komunikacji w języku angielskim otwiera szerokie spektrum możliwości. 

Język angielski jest bezspornie uznawany za lingua franca w branży IT. Dokumentacje techniczne, programy, bazy danych, materiały edukacyjne, wsparcie techniczne, fora dyskusyjne czy eventy branżowe – większość z nich jest prowadzona w języku angielskim. Dla specjalistów IT, znajomość tego języka jest kluczowa w dostępie do najnowszych zasobów wiedzy, co z kolei jest niezbędne dla utrzymania konkurencyjności na rynku i bycia na bieżąco z rozwiązaniami technologicznymi. 

Specyficzny żargon IT stanowi nieodłączny element tej branży. Precyzyjne rozumienie i stosowanie specjalistycznego słownictwa branżowego nie tylko usprawnia komunikację między profesjonalistami, ale także umożliwia dokładne definiowanie problemów technicznych i ich rozwiązań.  

W 2021 roku serwis bulldogjob.pl przeprowadził kilka badań dotyczących branży IT. Według raportu z Badania społeczności IT 2021, aż 70% osób badanych uważa, iż dobra znajomość języków obcych jest pomocna w pracy w branży IT (link do całości badań: https://bulldogjob.pl/it-report/2021).

Praca w branży IT to przede wszystkim praca zespołowa, często realizowana przez zespoły międzynarodowe rozsiane po całym świecie. Znajomość angielskiego jest zatem konieczna do skutecznej współpracy, codziennej komunikacji służbowej oraz efektywnego zarządzania projektami. 

Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że znajomość języka angielskiego jest niezbędna do rozpoczęcia i kontynuowania kariery zawodowej w branży IT. Należy zwrócić uwagę, że biegłe posługiwanie się językiem umożliwia aplikowanie do prestiżowych międzynarodowych korporacji, uczestnictwo w globalnych projektach i rozwój zawodowych międzynarodowych sieci kontaktów. 

Analiza ogłoszeń o pracę czy nawet naboru na staże nie pozostawia złudzeń. Biegła znajomość języka angielskiego jest wymogiem koniecznym, aby móc wziąć udział w rekrutacji już na stanowiska juniorskie. 

Reasumując, znajomość języka angielskiego w branży IT przekracza granice zwykłego narzędzia komunikacji – jest fundamentalnym składnikiem umożliwiającym rozwój kariery, dostępu do innowacji i międzynarodowych możliwości zawodowych. Dla każdego kto aspiruje do związania swojej zawodowej przyszłości z tą branżą, nauka języka jest inwestycją, która przynosi długoterminowe korzyści. 

Zważając na powyższe, z ogromną przyjemnością zapraszamy do dołączenia do społeczności, którą wspieramy na zawodowej ścieżce. Polecamy udział w bezpłatnym kursie “English for IT”, który podzielony został na 2 poziomy. Kurs umożliwia skuteczną naukę języka i zaznajamia ze słownictwem branżowym.   

Skorzystaj z tej szansy, dołącz do nas i rozwijaj swoją przyszłość w branży IT!  

Dowiedz się więcej: https://uniwersytetsukcesu.com/spolecznosc/
 

 

Supreet Singh Manchanda

Dyrektor zarządzający Raiven Capital, globalnej firmy venture capital – hybrydowego funduszu z Kanady i Doliny Krzemowej. Mentor Global Impact Challenge na Singularity University oraz InCredibles w UE. Ekspert ds. transformacji cyfrowej.