Uniwersytet Sukcesu

Czy, żeby pracować w IT, potrzebna jest szkoła IT lub studia informatyczne?

Według prognozy Bulldogjob rynek IT zwiększy się w latach 2021-2026 o 4,8%. Firma PMR przewiduje największy wzrost w dziedzinach oprogramowania i cyberbezpieczeństwa, a także w segmencie gier komputerowych. Co zrobić, aby pracować w IT? Czy potrzebne są studia informatyczne lub kursy programistyczne? I w jaki sposób Uniwersytet Sukcesu pomaga kobietom rozpocząć karierę w IT? Odpowiadamy.

Jak wejść w świat IT – czy studia informatyczne są potrzebne?

Rozwój w IT to droga dla ambitnych i cierpliwych. Trzeba każdego dnia rozwiązywać nowe problemy i dążyć do bycia na bieżąco z wciąż zmieniającą się technologią. Wiele osób zastanawia się, czy warto iść na studia informatyczne, skoro niejeden z przedmiotów wykładanych na uczelniach szybko traci na aktualności? Z drugiej strony dyplom z informatyki to dla pracodawcy znak, że kandydat ma dogłębną wiedzę branżową i szersze spojrzenie. Rekruterzy podkreślają, że na rynku IT liczą się również doświadczenie i kompetencje miękkie, takie jak otwartość, kreatywność i zdolność do współpracy. Osoba, która nie ukończyła studiów informatycznych, ale ma ciekawe portfolio i spełnia wymienione kryteria, ma równie wysokie szanse na otrzymanie pracy, jak i absolwent szkoły IT. Warto dodać, że firmy będące gigantami w branży, takie jak Google i Apple, przestały wymagać dyplomów, o ile pracownicy posiadają kwalifikacje pozwalające na wykonywanie pracy.

 

Bootcamp – przyspieszona nauka w szkole IT

Sytuacja na rynku IT zmienia się dynamicznie. Powstają nowe zawody, jak inżynier wirtualnej rzeczywistości czy specjalista od Internetu Rzeczy i aby znaleźć w nich zatrudnienie, należy wykazać się przede wszystkim zdolnością do szybkiego przyswajania wiedzy. Na opanowanie podstaw pozwalają oferowane przez szkoły IT bootcampy programistyczne, dające w krótkim czasie narzędzia niezbędne do podjęcia pracy tuż po ich ukończeniu. Są one jednym z najlepszych sposobów na przebranżowienie i wejście w świat IT dla osób, które nie ukończyły studiów informatycznych, a dla tych, którzy je planują – okazją, by sprawdzić, czy programowanie jest czymś dla nich.

 

Słowo „bootcamp” zostało zaczerpnięte z terminologii wojskowej i oznacza dosłownie obóz dla rekrutów. Bootcamp programistyczny to intensywny trening umiejętności technicznych i interpersonalnych, odbywający się w trybie stacjonarnym lub online. Wymaga pracowitości i gotowości do samodzielnego pogłębiania zdobywanej wiedzy, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem bootcampu warto przerabiać dostępne w Internecie darmowe tutoriale i czytać blogi programistyczne. Olbrzymią zaletą bootcampów jest możliwość korzystania z pomocy mentorów, którym można zadawać pytania i prosić o wyjaśnienie kwestii, których się nie rozumie. Bootcampy dobrze przygotowują do pracy w branży IT, ale zwykle są drogie – ich koszt wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Młodym, ambitnym kobietom, których z różnych względów nie stać na takie szkolenie, wychodzi naprzeciw Uniwersytet Sukcesu.

 

Uniwersytet Sukcesu – bezpłatna szkoła IT dla młodych kobiet

Przeprowadzona w lipcu 2022 roku ankieta firmy badawczej Hays pokazała, że aż 69% najmłodszego pokolenia pracowników nie posiada wystarczających umiejętności, by wkroczyć na rynek pracy. 45% spośród nich wskazało, że główną przeszkodą do ich zdobycia jest brak odpowiednich możliwości. 14% spośród nich uznało, że ma niewystarczający dostęp do edukacji. Trudna sytuacja życiowa i materialna nie musi być jednak przeszkodą w drodze do realizacji własnych marzeń. Istnieją programy stypendialne, takie jak bezpłatny i kompleksowy projekt Fundacji Digital University – Uniwersytet Sukcesu. Mogą się do niego zgłaszać kobiety w wieku 18-25 lat, które z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na studia informatyczne lub naukę w szkole IT. Program obejmuje zajęcia motywacyjno-rozwojowe, kurs specjalistyczny, mentoring, doradztwo HR i płatny staż, dzięki czemu stanowi furtkę do świata IT. Jak mówi jedna ze stypendystek programu, Aleksandra, poprzez udział w projekcie „możecie zyskać nowe znajomości, wiedzę o sobie, nowe informacje, które pomogą Wam osiągnąć Wasz cel, albo skonkretyzować go, jeżeli takowego jeszcze nie macie”.

 

Uniwersytet Sukcesu krokiem do kariery w IT dla kobiet, które nie ukończyły studiów informatycznych

Stworzony przez Fundację Digital University program Uniwersytet Sukcesu umożliwia uczestniczkom poznanie świata IT i znalezienie w nim najlepszego dla nich miejsca. Sandra, absolwentka III edycji Uniwersytetu Sukcesu, przyznaje: „Wybierając kurs, nie byłam pewna, czy sprawdzę się w roli programistki. Dzięki współpracy z mentorką, a także dzięki poznaniu wielu osób z IT, jestem przekonana, że sobie poradzę. Dzisiaj już wiem, że chciałabym budować swoją karierę w IT”. Program to pierwszy, ale jakże ważny krok, który może zaowocować ciekawą pracą w branży informatycznej, może też stanowić wstęp do studiów informatycznych lub innych form edukacji. Rozwój w IT to bowiem przygoda na całe życie, w której każdego dnia można nauczyć się czegoś nowego. Bez względu na to, czy będzie to budowanie stron internetowych, projektowanie oprogramowania czy tworzenie algorytmów uczenia maszynowego – można być pewnym, że wciąż rozwijająca się w tempie wykładniczym technologia nie pozwoli stać w miejscu, dając szansę na ciekawą i ekscytującą pracę.

 

Supreet Singh Manchanda

Dyrektor zarządzający Raiven Capital, globalnej firmy venture capital – hybrydowego funduszu z Kanady i Doliny Krzemowej. Mentor Global Impact Challenge na Singularity University oraz InCredibles w UE. Ekspert ds. transformacji cyfrowej.