Enter your keyword

post

5 ZASKAKUJĄCYCH POWODÓW, DLA KTÓRYCH KOBIETY POWINNY UCZYĆ SIĘ PROGRAMOWANIA

5 ZASKAKUJĄCYCH POWODÓW, DLA KTÓRYCH KOBIETY POWINNY UCZYĆ SIĘ PROGRAMOWANIA

Większość programistów to nadal mężczyźni, ale do świata IT coraz mocniej wkraczają kobiety. Są kreatywne, myślą wielotorowo i dobrze sobie radzą w pracy zespołowej. Przedstawiamy 5 przyczyn, dla których warto, by kobiety decydowały się na naukę programowania. Czas, by podbiły świat IT na dobre!

Kodowanie leży w kobiecej naturze

Programowanie postrzegane jest jako zawód charakterystyczny dla mężczyzn. Tymczasem myślenie matematyczne – zwykle uważane za męską specjalność – nie wystarczy, by sprawdzić się w tej roli. Niezbędne są zdolność komunikacji, empatia, nieszablonowe myślenie i gotowość do nieustannego rozwoju.

Pora więc odejść od stereotypów, które na hasło „programista” podsuwają obraz przygarbionego chłopaka w kraciastej koszuli i okularach z grubymi szkłami. Płeć piękna coraz częściej zaczyna kodować i nie jest to żadna nowinka, ale… powrót do korzeni.

Kobiece początki z programowaniem

Pierwszą programistką była żyjąca w XIX wieku Ada Lovelace, przyjaciółka znanego matematyka ówczesnych czasów, Charlesa Babbage’a. Stworzyła ona wizję maszyny, która mogłaby również przetwarzać nuty, litery i obrazy. W notatkach do tłumaczenia jednego z dzieł swojego mistrza opublikowała wzór pierwszego algorytmu stworzonego dla urządzenia, które istniało jedynie na papierze.

Gdy w latach 40. XX wieku komputery cyfrowe stały się w końcu rzeczywistością, to kobiety opracowywały dla nich instrukcje – mężczyznom wydawało się to nudne i żmudne. Później, w latach 50. i 60. XX wieku, kobiety były w awangardzie programowania. Chętnie przyjmowano je do pracy, ponieważ programowanie, podobnie jak gotowanie czy robienie na drutach, wymagało logiki i dokładności.

Odwrót od tendencji do zatrudniania kobiet jako programistek nastąpił w latach 70. i 80. – bynajmniej nie dlatego, by były mniej zdolne. W tamtym okresie nastąpił boom na komputery osobiste, a te rodzice kupowali głównie synom. To powodowało, że chłopcy idący na studia mieli przewagę nad dziewczętami: znali już podstawowe pojęcia programistyczne, gdy ich koleżanki były komputerowymi neofitkami.

Zalety kobiet jako programistek

Dziś, kiedy powszechność dostępu do komputera rośnie, kobiety mają szansę pokazać, jak dobre potrafią być w programowaniu. Sprzyjają temu typowo żeńskie atuty:

  • Intuicja: pozwala w porę dostrzec szczegóły, które innym wydają się nieuchwytne
  • Empatia: umożliwia aktywne słuchanie i zrozumienie drugiej strony
  • Współpraca: kobiety częściej, niż mężczyźni mówią „my”, a nie „ja”

Dlaczego właśnie te cechy? Celem programowania jest rozwiązanie problemu klienta i dostosowanie danej aplikacji, strony czy urządzenia do potrzeb użytkowników. Kod jest istotny, ale ważniejsze są komunikacja i uważność na drugiego człowieka.

Rynek pracy potrzebuje kobiet znających się na programowaniu

Liczba ofert pracy dla programistów w marcu 2022 na największym polskim portalu dla poszukujących pracy, pracuj.pl, wynosiła ponad 9 tysięcy. Postępująca cyfryzacja i robotyzacja życia społecznego sprawia, że pracy w tej branży będzie jeszcze więcej.

W szybko zmieniającej się gospodarce cyfrowej można obrać różne ścieżki kariery. Jednymi z najbardziej popularnych są:

Programista/ Developer

Pracuje nad tworzeniem i utrzymywaniem stron internetowych. Nie tylko pisze kod, ale również współpracuje z klientem lub zespołem w celu określenia zakresu i wymagań dotyczących strony internetowej. Może specjalizować się w rozwoju front-end lub back-end, może też pracować nad obiema tymi dziedzinami jako programista full-stack.

Nazwę stanowiska programisty wyznacza także język, w jakim dany specjalista programuje, np. Java Developer, C++ Developer czy Python Developer. Najbardziej popularnym językiem programowania jest Java, ponieważ współpracuje on zarówno z systemem Windows, jak i Linux, przez co jest powszechnie stosowany. Java Developerzy programują głównie aplikacje desktopowe, systemy zajmujące się przetwarzaniem baz danych oraz aplikacje na urządzenia mobilne, na które jest obecnie olbrzymie zapotrzebowanie.

Front End Developer

Skupia się na tworzeniu tej części witryny, którą widzi użytkownik i z którą wchodzi w interakcję. Biegle posługuje się językami HTML, CSS i JavaScript. Odpowiada za to, by strona działa płynnie i wygląda dobrze na różnych urządzeniach. Ponadto śledzi wydajność witryny, monitorując ją pod kątem problemów z użytecznością i usuwając błędy w kodzie. W tym zawodzie przydaje się znajomość UX i zmysł estetyczny, dlatego jest to ścieżka chętnie obierana przez kobiety.

Back End Developer

Pracuje nad tym, do czego użytkownik nie ma dostępu, a co umożliwia działanie strony.

Full Stack Developer

Porusza się pomiędzy sferami widoczną i niewidoczną dla odbiorcy, odpowiadając za produkt od A do Z.

Data Scientist – Analityk Danych

Zbiera, interpretuje i przetwarza zgromadzone informacje, a następnie przedstawia je w atrakcyjny i zrozumiały sposób, najczęściej w formie infografiki. To praca idealna dla miłośniczek statystyki!

Tester oprogramowania

Zajmuje się sprawdzaniem, czy dany program, aplikacja, system czy też strona działa prawidłowo. Nie tylko wykrywa błędy, ale również zabezpiecza produkt przed niewłaściwym wykorzystaniem i sprawdza, czy w pełni spełnia on wymagania klienta.

Technical Writer

Tłumaczy techniczne zawiłości na język przystępny dla odbiorcy. Tworzy i redaguje instrukcje obsługi, dokumentację techniczną, infografiki, diagramy, itd. To zajęcie doskonałe dla humanistek, które są mistrzyniami słowa!

Coraz częściej do zadań Technical Writera należy objaśnianie, jak w poprawny sposób posługiwać się aplikacjami internetowymi i przygotowywanie materiałów dla programistów, dlatego nauka programowania pomaga zdobyć pracę w tym zawodzie.

E-commerce Manager

Odpowiada za platformę sprzedażową, czuwa nad jej funkcjonowaniem i nad pracą zespołu, który ją obsługuje. Wdraża strategię marketingową oraz SEO i SEM, tak, by zwiększyć ruch na stronie i zapewnić wzrost konwersji. Łączy umiejętności informatyczne z biznesowymi.

W pracy E-commerce Managera przydaje się znajomość systemu CMS WordPress, ponieważ wiele witryn sprzedażowych pracuje właśnie w WordPressie, dzięki wtyczkom takim, jak BigCommerce, WooCommerce czy Jigoshop.

Wirtualna Asystentka

Samodzielnie zdobywa klientów, świadcząc im różnorodne usługi, od tworzenia stron www, przez obsługę klienta po wsparcie techniczne. To praca dla osób samodzielnych i zorganizowanych, dobrze obeznanych z WordPressem i mediami społecznościowymi.

Zarobki w IT są jednymi z najwyższych

Zawody związane z programowaniem należą do najlepiej opłacanych, dzięki czemu programując, można łączyć ciekawe i rozwijające zajęcie z zadowalającymi stawkami. Jak podaje portal pracuj.pl, product owner w 2021 roku zarabiał przeciętnie 12 000 zł brutto, e-commerce manager – 11 000 zł brutto, zaś data scientist – 10 500 zł brutto.

Rozpiętość zarobków programistów jest wysoka i waha się od 3 500 zł brutto do nawet 38 000 zł  brutto miesięcznie i od 50 – 150 zł netto na godzinę pracy. Jak podaje portal benchmark.pl, według raportu Just Join IT średnia zarobków juniorów w 2021 roku dla umów o pracę i B2B wynosiła 6355 zł i 7204 zł, programista mid mógł liczyć na 11 240 zł i 13 694 zł, zaś zarobki seniorów to średnio 16 133 zł i 18 717 zł.

Na osoby poszukujące pracy na rynku międzynarodowym czekają jeszcze wyższe propozycje płac, które dla samych tylko programistów Javy wynoszą w 2022 roku prawie 100 000 dolarów na rok (według raportu indeed & Glassdoor).

Programowanie pozwala kobietom żyć elastycznie

Programowanie to praca, którą często można wykonywać zdalnie lub w systemie hybrydowym. Kobietom, które łączą ją z wychowywaniem dzieci lub rozwijają swoje pasje w domu, brak konieczności wychodzenia do biura pozwala zaoszczędzić czas i dostosować harmonogram działań do własnych możliwości.

Nauka programowania utrwala więź z dziećmi

Najmłodsze pokolenia z łatwością wchodzą w cyfrowy świat, co coraz częściej tworzy przepaść między nimi, a rodzicami. Programowania można uczyć się wspólnie, razem z dziećmi, co stanowi dodatkową okazję do wspólnego spędzania czasu. Pojawia się nowy temat do rozmów, co umacnia relacje.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.